Milyon Kadına Mentor: Mentorluk Rehberi

İlk Görüşmede Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk Görüşmenin Önemi ve Kapsamı

Her ilişkinin başlangıcı çok önemlidir. Bu sebeple mentorunuz/mentiniz ile gerçekleştireceğiniz ilk görüşme, ilişkinizin nasıl şekilleneceği ve sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda belirleyici olacaktır.

1:1 Mentorluk Programı kapsamında; mentorluk yolculuğu boyunca iletişime mentilerimizin liderlik etmesini istiyoruz.

Bununla birlikte, her ilişki ortaklıkla tasarlanır ve yürütülür. Dolayısıyla hem mentor hem de mentinin ilişkinin tasarımında ve gelişiminde payı çok büyüktür.

Açıklık ve güven temelinde şekillenen bir mentorluk ilişkisi için, her iki tarafın da kendisini olabildiğince açık ve doğallıkla ortaya koyabilmesi önemlidir.

İlk görüşmede ele almanızı önerdiğimiz başlıklar şu şekildedir:

Tanışma Aranızdaki ilişkinin tasarımının yapılması Lojistik bilgilerle ilgili kararların alınması (görüşme sıklığı, online görüşme platformu, tarih, saat vb.), İşleyişin netleştirilmesi,

Hedeflerin belirlenmesi, Beklentileriniz, çalışma tarzlarınız, rol ve sorumluluklarınız üzerine anlaşılması, Süreçteki gelişim ve ilerlemeleri takip edebileceğiniz bir yöntem belirlenmesi.

Bu konularda netleşme sağlandıktan sonra, mentorluk ilişkinizi resmileştirmek ve bir çerçeve sağlamak için mentorluk anlaşmanızı yapmanızı öneriyoruz. Rehberin son bölümlerinde bulacağınız Mentorluk Anlaşması şablonundan yararlanabilirsiniz.

MENTORLUK REHBERİ - 2023 Milyon Kadına Mentor

Made with FlippingBook Online document