Milyon Kadına Mentor: Mentorluk Rehberi

Mentiler için Düşünme Soruları ve Öneriler

Mentorluktan En İyi Şekilde Faydalanmak için

Mentorluk almayı istemeniz, bu yolculuğa çıkmaya istekli olmanız sürece taahhüt etmiş olmanız güzel. Mentorluk ilişkisi açıklık ve güven temelinde şekillenen, karşılıklı öğrenme ve gelişim ilişkisidir. Burada iki kritik nokta var: Gelişim ve Açıklık & Güven. Gelişimin ilk adımı kişisel farkındalıktır. Sizi bazı sorularla kendiniz hakkında düşünmeye davet ediyoruz:

Mentorluk sürecinden ve mentorunuzdan ne bekliyorsunuz?

Hangi alanlarda gelişmek ve ilerlemek istiyorsunuz? İhtiyacınızı ve bu doğrultuda hedeflerinizi net olarak belirleyin; sizin adınıza mentorunuzun belirlemesini beklemeyin. Hedefinizi netleştirme konusunda mentorunuz size destek olabilir, ama sizin adınıza karar veremez. Hayat sizin hayatınız, gelişiminiz sizin sorumluluğunuz :)

Kendinizden ne bekliyorsunuz?

Gelişime ne kadar açıksınız? Konfor alanınızdan çıkmaya ne kadar isteklisiniz?

Geribildirim almaya ne kadar açıksınız? Geribildirim verme konusunda ne ölçüde rahat hissediyorsunuz? Hangi durumlarda zorlanıyor veya savunmaya geçiyorsunuz? Bir zorlukla, engelle karşılaştığınızda veya değişime farkında olmadan direnç gösterdiğinizde ne yapacaksınız? Kendinizi nasıl motive edeceksiniz? Yararlanabileceğiniz içsel kaynaklarınız neler? Mentorunuzdan nasıl bir destek talep edeceksiniz? Mentorluk sürecine 6 aylık bir taahhütte bulunmaya, mentorluk ilişkisinde iletişimin liderliğini üstlenmeye ne kadar hazırsınız? Hazırlıklı olmak ve zorlandığınız zamanlarda yolda kalabilmek için neye ihtiyacınız var?

Milyon Kadına Mentor MENTORLUK REHBERİ - 2023

Made with FlippingBook Online document